TSE Ürün Uygunluk Belgesi Nedir?

TSE ÜRÜN UYGUNLUK BELGESİ NEDİR?

TSE Ürün Uygunluk Belgesi diğer adıyla Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi ; ürünlerinizin Türk Standartlarına veya Avrupa Standartlarına uygun üretim yaptığınızı ispatlayan bir belgelendirme türüdür.

TSE Ürün Uygunluk Belgesi üretici iseniz veya başka bir firmaya ürün üretimi yaptırıyorsanız üretimini yaptırdığınız ürünlerin TSE Standartlarına uygun kalitede üretim yaptığınızı ve TSE Standart şartlarını sağladığınızı ispat eden belgedir.

TSE ile firma arasında akdedilen sözleşme ile TSE Markası kullanma hakkı veren, firma adına düzenlenen ve üzerlerinde TSE markası kullanılacak malların ticari markası, cinsi, sınıfı, tipi ve türünü belirten, geçerlilik süresi bir yıl  olan belgedir.

  • Ürün üretiyorsanız,
  • ihalelere giriyorsanız, devlet kurumlarına, askeriyeye, devlet malzeme ofisine, toki vb. kurumlara ürün satmak istiyorsanız sıklıkla karşınıza çıkacak bir belgelendirme türüdür.

Örneğin standart numaranız TS 6617 ise bu sadece alacağınız belgenin Türk standartlarına göre üretim yaptığınızı beyan eder.

Örneğin standart numaranız TS EN 14428 ise bu Avrupa standardının birebir Türkçeleştirilmiş haline göre üretim yaptığınızı beyan eder.

Örneğin standart numaranız TS 1167 EN 6617 ise bu alacağınız belgenin hem TS standardına hem de Avrupa Standardına (EN) göre üretim yaptığınızı beyan eder.

Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi almanın 3 yolu vardır.

1. İmalatçı firmaysanız TSE Ürün Uygunluk Belgesi alarak kendi markanızla üretim yapmış olduğunuz ürünlere TSE markasını iliştirebilirsiniz. Sahip olduğunuz Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi ile üretmiş olduğunuz ürünün kalite standartlarına uygun olduğunun kanıtıdır.

TSE Ürün Uygunluk Belgesi almak için firmamıza başvuru yapabilirsiniz. TSE Üretim yeri inceleme raporuna göre ön denetim yaparak firma eksikliklerinizi tespit eder çalışma programımızla TSE Ürün Uygunluk belgesi şartlarını sağlar hale gelirsiniz.

2. Fason imalat yaptırıyorsanız; TSE Ürün Uygunluk Belgesi almak için üretici firma değilseniz başka bir firmaya fason üretim yaptırıyorsanız bu şekilde de TSE Ürün Uygunluk Belgesi diğer adıyla Türk standartlarına uygunluk belgesi (TSE Ürün Belgesi) alabilirsiniz.

Başka bir firmaya fason üretim yaptırarak TSE Ürün uygunluk belgesinin üzerinde belge sahibi firma siz üretim yapan firma unvanı ve adresi fason üretim yaptırdığınız firma olur. TSE Ürün Uygunluk belgesini kullanma yetkisi sadece size ait olur. Sizin adınıza üretici firma TSE Ürün Uygunluk belgenizi kullanamaz.

Fason üretim yaptırdığınız zaman TSE Ürün Uygunluk belgesi için TSE Belgelendirme uzmanlarının yapacağı denetim tamamen üretici firmanın yerinde gerçekleşir.

TSE Belgesi almak siz firmalardan; noter onaylı yetki ile TSE’ye başvuru evraklarının hazırlanması, başvurunun yapılması, denetim takibi, belgelendirme işlemlerinin takibi ile belge alınması hizmetini kapsamaktadır.

TSE Belgesi maliyetini öğrenmek, TSE belgesi almak TSE belgesi danışmanlık hizmeti hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Tıkla Ara
216 348 23 00
Whatsapp
Danışma